*
Nega WHWT

Domov Nazaj

 

 NEKAJ BESED O HIGIENI

Nega westija ni vezana na kozmetične preparate, ampak je usmerjena predvsem k splošni higieni in zdravju psa. Ob pomanjkanju nege dlake pri še tako lepem predstavniku pasme le-to lahko pripelje do kožne bolezni. Vsakodnevna nega zunanjosti psa pripomore, da bi se temu izognili.
Nekateri westiji so celo navdušeni nad vsakodnevno nego, kar pa ga je potrebno privaditi že od malega. Poskusimo ga zamotiti z igro in ga na koncu nagradimo s posladkom, pohvalo ali ljubkovanjem. Pri tem ravnanju bodimo vztrajni in dosledni, da bi dosegli svoj cilj.


Osnovni pribor za nego westija;

 - navadne škarjice (male in velike),
 - škarjice efelirke,
 - krtača,
 - trimerji,
 - glavnik za rezanje vozljev,
 - puder in kreda ...

 

ČESANJE in KRTAČENJE

Pri krtačenju se z dlake odstrani prah, umazanija, ter odmrle dlake in hkrati se koža dobro prekrvavi. Česanje in krtačenje se najlepše izvaja na mizi, na ravni nedrseči podlagi.
Začnemo na hrbtu in dlako krtačimo v smeri rasti. Tudi na nogah in glavi najprej češemo v smeri rasti dlake, nato pa v nasprotni smeri. Po trebuhu in stegnih češemo samo v smeri rasti dlake, na sprednjih spodnjih delih nog pa v smeri in potem proti smeri rasti dlake. Pod pazduho in na notranji strani stegna je lahko dlaka zlepljena, zato te dele krtačimo oziroma razčesavamo zelo pazljivo. Bolje je, če zlepljeno dlako na občutljivih mestih raje previdno odstrižemo.
Po krtačenju, prečešemo dlako z glavnikom s srednje velikimi zobmi, da bi odstranili zlepljeno podlanko. Zlepljeno dlako pa lahko tudi zrahljamo s prsti in šele potem razčešemo z glavnikom. Westi ima neverjetno lepo dlako z mnogo podlanke, katera se lahko sprime in v tem primeru ga počešemo z glavnikom ki reže dlako in ves postopek skrajša in obenem je za psa manj boleče.

 

KOPANJE

V primeru slabega vremena je westi po nogah in trebuhu umazan. Večinoma zadostuje, če ta mesta očistimo z mlačno vodo, ki ni škodljiva niti koži niti podlanki. Včasih pa je potrebno psa umiti z šamponom in vodo, da bi odstranili umazanijo in neprijeten vonj. Kopajmo svojega westija le ko je nujno potrebno.
Zapomnimo si, da prepogosto umivanje odstranjuje z dlake prevleko maščobnih kislin, katere šampon raztaplja., zato raje uporabljajmo šampon, ki je namenjen psom, kateri dlako ne razmastijo.
Pri kopanju najprej psa dobro zmočimo z mlačno vodo, nato nanesemo šampon, ki ga dobro vtremo v dlako. Po nekaj minutah umivanja  psa oprhamo z mlačno vodo in pazljivo splahnemo šampon. Pri tem pazimo, da voda ne pride v ušesa.
Po kopanju psa pazljivo otremo z brisačo do suhega, nato pa lahko poskusimo (če to pes prenaša) do konca dlako posušiti s sušilcem za lase. Če pa pustimo v poletnem času psa, da se naravno posuši, ne sme biti na prepihu in ne na soncu, ker slednje dela rumeno dlako.
Mladiči se lahko kopajo samo v resnično neizbežnih primerih in jih je potrebno pazljivo posušiti in biti še bolj previdni kot pa pri odraslem psu.

 

 

NEGA OČI in UŠES

Vsakodnevno moramo z očesnih kotičkov odstraniti "sekret". Če je izcedka veliko in veka pordela, je to lahko znak za bolezen ali tujek v očesu. V takem primeru je najbolje obiskati veterinarja. Če je tujek v očesu viden, ga lahko previdno odstranimo z vogalom robčka ali s paličico ovito v vato.
Redno kontrolirajmo tudi ušesa. V normalnih razmerah se čistijo sama, vendar ni odveč, če jih tudi sami očistimo s primernim čistilom - preparatom. Če ugotovimo, da so ušesa znotraj preveč porasla in dlaka ne dovoljuje procesa samočiščenja, moramo dlako izrezati s škarjami. Premočno izločanje ušesnega masla se lahko omili z različnimi preparati, katere predpiše veterinar. Če pride do vnetja sluhovoda ali druge ušesne bolezni, pa je potrebno kar najhitreje poiskati pomoč veterinarja.

 

 

NEGA ZOB

Neizogibno se pri vsakem psu prej ali slej pojavi zobni kamen. Njegov učinek povzroča neprijeten zadah iz ust, vnetje dlesni in če se ga ne odkrije pravočasno, lahko privede do izpadanja zob. To je mogoče preprečiti z preventivnim čiščenjem zob z krtačko in mleto kredo, ki jo kupite v lekarni ali pa z zobnimi pastami namenjene psom, ki jih lahko kupimo v bolje založenih trgovinah za živali. Tudi uporaba trdih kosti in sladic pripomore k čistosti zob.
Nastali zobni kamen se odstranjuje zlasti z posebnim kaveljčkom ali, če ga je že veliko, z ultrazvokom. To lahko stori samo veterinar.

 

 

 

TAČKE in KREMPLJI

Pri slabem vremenu se dogaja, da se westijeva dlaka med prsti sprime z umazanijo in tvori trde sprimke, kateri psu povzročajo bolečine. To se zgodi tudi v mokrem snegu, zato se dlaka med prsti izreže - postriže s škarjicami. Pozimi, ko mora pes hoditi po posoljenih površinah, moramo po sprehodu vsakič tačke sprati z mlačno vodo.
Kremplji rastejo hitreje pri mladih psih, vendar tudi odrasle živali imajo lahko daljše kremplje kot je potrebno.
Po tem kako pes stoji, lahko vidimo da so predolgi in jih je potrebno skrajšati, najbolje s posebnimi kleščami.(Slika levo; 1. postriženi kremplji in pravilna stoja  2. predolgi kremplji in nepravilna stoja). Posebno visoko nasajen tako imenovani "volčji krempelj"  na sprednjih tačkah in nezaželjen na zadnjih, se mora krajšati pravilno. Pomembno je, da ga nikdar ne odrežemo pregloboko, ampak samo do mesta, kjer je v kremplju živec (najbolje viden pri belih nohtih). Temne kremplje se reže samo na ozkem predelu.

 

                 
                                                      PRAVILNO ODSTRIŽEN KREMPELJ

 

 

TRIMANJE

Trimanje westija ne pripomore samo k njegovemu tipičnemu izgledu, ampak pomaga pri vzdrževanju dobrega in zdravega stanja kože in dlake. Praviloma se trimanemu westiju dlaka obrašča veliko lepše, kot netrimanemu, zato ker trda odmrla dlaka ostane v koži. Prirojena menjava dlake pri trdodlakih pasmah ne poteka tako lahkotno kot pri drugih psih, ker odmrla dlaka zavira rast novi. Pri mnogih westijih odmrla dlaka povzroča srbenje, tako, da je pri njih trimanje nujno potrebno. Pri trimanju je pomembno, da odstranjujemo predvsem odmrlo dlako. Če psu dlaka raste normalno se ga trima vsake ti mesece. Razstavnim psom pa dlako trimamo pogosteje.
Vsakdo se mora sam odločiti ali lahko psa trima sam, ali pa ga je bolje peljati k strokovnjaku ali tako imenovane " pasje frizerske salone ".
Za trimanje potrebujemo primeren pribor, ki si ga lahko kupite v specializiranih trgovinah za živali.

 

 

Več o trimanju ...

 

 

 

 

 

 

Nazaj na vrh!